Lipiec, 2016
Dystans całkowity: | 138.80 km (w terenie 0.00 km; 0.00%) |
Czas w ruchu: | 08:29 |
Średnia prędkość: | 16.36 km/h |
Liczba aktywności: | 3 |
Średnio na aktywność: | 46.27 km i 2h 49m |
Więcej statystyk |
Wycieczki po Opolszczyźnie. Wyspa Bolko (fauna i flora)
-
DST
36.40km
-
Czas
02:14
-
VAVG
16.30km/h
-
Sprzęt Brennabor
-
Aktywność Jazda na rowerze
Po fali upałów dzisiaj dzień prawie idealny do jeżdżenia. Lekki wiaterek ale rześko i temperatura dla "normalnego" człowieka. Z różnych przyczyn dość długo zastanawiałem się czy wyruszać w traskę a kolejne upływające minuty spowodowały, że trasa nie mogła być odległa. Dzisiaj padło na "zielone płuca" Opola, czyli bardzo urokliwą wyspę. Niezliczona ilość alejek, ścieżek, ławek i innego rodzaju miejsc do odpoczynku biernego jak i czynnego powodują, że jest to miejsce dość licznie odwiedzane. Pomimo, że Opolan przybywa tam dużo to te bardziej odległe miejsca nie są zatłoczone i można nieźle wypocząć na łonie natury.
Na wyspę możemy dostać się samochodem i pozostawić go na dość dużym parkingu od strony drogi Opole Racibórz lub dostać piechotą lub rowerem od strony Pasieki przekraczając Odrę wiaduktem dla pieszych i rowerzystów.Kilka dodatkowych zdjęć znajdziesz na prywatnym blogu:
Opolszczyzna widziana z siodełka rowerowego
Kategoria 31-50 km, fauna i flora
Wycieczki po Opolszczyźnie. Michałów (kościół, cmentarz, budowle))
-
DST
65.20km
-
Czas
04:02
-
VAVG
16.17km/h
-
Sprzęt Brennabor
-
Aktywność Jazda na rowerze
Mniej więcej w 1/3 drogi po prawej stronie od Skorogoszczy do Lewina stoi kamień graniczny wskazujący zasięg księstwa brzeskiego .

W Lewinie kierunek Kantorowice, Ptakowice i wjeżdżamy do Michałowa. Michałów do 1880r był miastem z herbem który możemy zobaczyć właśnie na murze bramy wjazdowej do kościoła.

Kolejny ciekawy obiekt w Michałowie to kaplica pałacowa, obecnie kościół św Jadwigi (pierwszy przy wjeździe) z 1715r, skrzydło pałacowe obecnie plebania 1615r i dom nr 40 z XIX
Kościół ewangelicki o którym wzmiankowano już w 1276r. Obecnie rzymsko-katolicki Św. Józefa przebudowany w 1826r i otoczony murem gotyckim (zdjęcie na początku postu).
W Michałowie odbijamy w lewo, dojeżdżając do zapory na Nysie Kłodzkiej. Tutaj także ma początek ciekawy obiekt hydrotechniczny tzw. Kanał Pępowicki. Woda z Nysy transportowana jest układem pomp na pola w okolicę polnej drogi (z Michałowa do Jasiony), skąd w formie źródła wybija na zewnątrz i już kanałem płynie do rzeki Oława.
Nowa Wieś Mała przy wjeździe od strony Jasiony w lewo, na niewielkim wzniesieniu dotrzemy polną drogą do zniszczonego poniemieckiego XIXw. Cmentarza. Niestety pozostały tylko cokoły a nawet tam gdzie widać zarysy grobów przyroda dość brutalnie pochłania i te skrawki historii.
Teraz już prosto do Lewina, Skorogoszczy trasą jak przyjechaliśmy wracamy do domku. Można powiedzieć, że ledwo wracamy.
Kilka dodatkowych zdjęć znajdziesz na prywatnym blogu:
Opolszczyzna widziana z siodełka rowerowego
Kategoria 51-75 km, kościoły, pomniki
Opolski nadodrzański bulwar (fauna i flora)
-
DST
37.20km
-
Czas
02:13
-
VAVG
16.78km/h
-
Sprzęt Brennabor
-
Aktywność Jazda na rowerze


Kilka dodatkowych zdjęć znajdziesz na prywatnym blogu:
Kategoria 31-50 km, fauna i flora