szkodnik prowadzi tutaj blog rowerowy

Opolszczyzna widziana z siodełka rowerowego

Wpisy archiwalne w miesiącu

Sierpień, 2015

Dystans całkowity:158.80 km (w terenie 28.00 km; 17.63%)
Czas w ruchu:06:31
Średnia prędkość:18.23 km/h
Liczba aktywności:3
Średnio na aktywność:52.93 km i 3h 15m
Więcej statystyk

Wycieczki po Opolszczyźnie Miejsce, Krogulna (dworek, cmentarz, kościół, fauna i flora)

  • DST 56.00km
  • Teren 3.00km
  • Czas 03:06
  • VAVG 18.06km/h
  • Sprzęt Brennabor
  • Aktywność Jazda na rowerze
Niedziela, 16 sierpnia 2015 | dodano: 16.08.2015


Temperatury zelżały do akceptowalnych. Jedynie „morde-wind” zwłaszcza na odkrytych terenach dość skutecznie hamował moje możliwości kolarskie. Ale lepsze już to niż 37 stopni i niemożliwa duchota.
Wyjazd z Osiedla drogą 454 w kierunku na Namysłów. Z początku ścieżkami rowerowymi do Kup, potem już niestety asfaltem praktycznie bez pobocza, co powoduje, że trasa nie należy do najbezpieczniejszych dla cyklistów. Oczywiście jaskrawa koszulka lub kamizelka ostrzegawcza to norma w tego typu wyprawach.
Mijając Pokój i Zieleniec docieramy do wsi Krogulna. Stawy hodowlane i zniszczony stary młyn przy drodze to miejsca nad którymi można chwilkę odsapnąć.

Następna wioska to Miejsce. Zaraz po wjeździe na wysokości przystanku autobusowego skręcamy w prawo w ul. Parkową. 100 m. Po prawej stronie możemy zobaczyć dworek obronny. Dzisiaj zrujnowany ale jakieś prace chyba tam się toczą ile potrwają tego nikt nie wie. Dworek obronny (zameczek myśliwski) należał do książąt oleśnickich i pochodziłXVI/XVII w. Z jednej strony rzeczka Stara Stobrawa z drugiej nawodnione fosy to fortyfikacje obronne które chyba miały służyć do ewentualnej obrony tego przybytku.

Powrót do drogi głównej i po prawej stronie kościół (poz. 6 na mapce).

Kierując się dalej na Namysłów przy ostatnich zabudowaniach skręcamy w polną, dość szeroką drogę która doprowadzi nas do lasu, na skraju którego będzie stary cmentarz żydowski (poz. 7-10 na mapce). We wsi Miejsce była swego czasu jedna z największych enklaw żydowskich w tym rejonie, we wsi urzędował nawet rabin. Cmentarz też jest okazały, chociaż już zaniedbany. Wg tablicy informacyjnej doliczono tam się ponad 240 macew. Cmentarz znajduje się na skraju lasu na niewielkim wzniesieniu.


Wracamy jak przyjechaliśmy i po 4 godzinach z przystankami jesteśmy ponownie w domku.


Kategoria 51-75 km, fauna i flora, kościoły, pomniki, zamki i pałace

Leniuchowanie nad Bałtykiem

  • DST 40.00km
  • Teren 20.00km
Środa, 12 sierpnia 2015 | dodano: 12.08.2015



Tym razem leniuchowanie nad Bałtykiem. Ten tygodniowy wypad to był strzał w dziesiątkę. Na Opolszczyźnie każdy haust powietrza trzeba pobierać na dwa razy, do tego wysoka temperatura i wilgotność są wręcz zabójcze. Nad morzem miło i przyjemnie, temperatura 28 stopni a po zachodzie słońca wręcz chłodnawo.
No cóż na pamiątkę zostały zdjęcia a "naładowane akumulatory" muszą wystarczyć do następnego wyjazdu (zapewne dopiero za rok).
Uwielbiam takie widoki :):)


Kategoria 31-50 km, fauna i flora, wycieczki

Wycieczki po Opolszczyźnie Domaradzka Kuźnia, Dąbrówka Dolna (kościół, fauna i flora)

  • DST 62.80km
  • Teren 5.00km
  • Czas 03:25
  • VAVG 18.38km/h
  • Sprzęt Brennabor
  • Aktywność Jazda na rowerze
Niedziela, 2 sierpnia 2015 | dodano: 02.08.2015


Pogoda prawie idealna do jazdy. Temperatura „ludzka”, pojedyncze kropelki deszczu, brak wiatru i tylko dość duszno i parno powodowało, że człowiek pocił się już po kilku kilometrach. Ogólnie jednak do pogody zastrzeżeń mieć nie można w moim rejonie.
Wyjazd z Osiedla drogą 454 w kierunku na Namysłów. Z początku ścieżkami rowerowymi potem już niestety asfaltem praktycznie bez pobocza. W Pokoju przy stacji benzynowej skręcamy w prawo, mijając kolejne przysiółki i wioski docieramy do „stolicy” jednego z krajów Unii. Niestety nie było czasu na zwiedzanie i „focenie” więc tylko tablica informacyjna z przedmieścia upamiętniająca mój pobyt tam.

Docieramy do Domaradzkiej Kuźni, gdzie przy ostatnich zabudowaniach w kierunku na Wołczyn zobaczymy po prawej stronie, na wzniesieniu nieczynny już stary cmentarz z przełomu XIX i XX wieku.

Wracamy do skrzyżowania i skręcamy w lewo mijając po drodze kościół z 1932r.

Jadąc dalej dotrzemy do wsi Dąbrówka Dolna, po minięciu której możemy odwiedzić tzw. Indiańską Wioskę. Miejsce dość urokliwe, gdzie obok atrakcji sportowych możemy odpocząć przy stawach hodowlanych utworzonych na rzece Bogacica. Wokół części stawów usytuowano domki kempingowe a usypane piaszczyste plaże wręcz zachęcają do biernego wypoczynku. Nie wiem czy można wynająć taki domek ale mnie pozwolono wejść na teren ogrodzony.

Wracamy jak przyjechaliśmy przy czym za Jagienną możemy skręcić w lewo w las, docierając troszkę szybciej do Pokoju. Potem już asfaltem do domku.


Kategoria 51-75 km, fauna i flora, kościoły, pomniki